Про проект

Одним із важливих показників благополуччя населення будь-якої країни є стан його здоров’я. За даними Міністерства охорони здоров’я України та ВООЗ, у нашій державі кількість практично здорових дітей складає лише 10 %.

Катастрофічна ситуація зі станом здоров’я українців обумовлена рядом факторів. Окрім таких часто згадуваних, як економічний та екологічний, чільне місце продовжує займати елементарна валеологічна некомпетентність, відсутність ефективного формування мотивації у підростаючого покоління щодо підтримання здорового способу життя та науково обґрунтованої і практично сформованої системи фізичної реабілітації серед населення України.

За даними, наведеними в Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми «Здорова нація» на 2009-2013 роки, середня тривалість життя українців на 10-12 років менша, аніж в країнах Європейського Союзу, а передчасна смертність, особливо серед чоловіків працездатного віку, є вищою у 3-4 рази. В Україні зафіксовано один із найвищих показників (6,4 на 1000 осіб) природного зменшення населення. Протягом останніх 15 років внаслідок депопуляції чисельність населення скоротилася більш, ніж на 5 млн. осіб. Серед захворювань, які є причиною передчасної смертності в нашій державі, перші позиції займають серцево-судинні (63 %) та онкологічні (12 %). За ними йдуть різні види травматизму (8-9 %).

Упродовж останніх років у Кіровоградській області зафіксовано зростання онкозахворювань (434 випадки на 100 тис. населення, що перевищує середньоукраїнський показник на 25 %), серцево-судинних захворювань (у 1,8 разів більше за середній показник в Україні).

Кіровоградський регіон, на жаль, є одним із найскладніших щодо стану довкілля, а отже характеризується високими показниками захворюваності серед дорослих та дітей. Зростання кількості хворих і інвалідів не могло залишити байдужими наукову спільноту нашої області.

Науково-дослідна робота з фізичної реабілітації і адаптації проводиться на базі наукових підрозділів, кафедр і лабораторій Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, який очолює доктор філологічних наук, професор Семенюк Олег Анатолійович.

Основною проблемою у фізичній реабілітації, яку досліджує Олег Анатолійович є лікування мови у дітей з порушенням інтелектуального та соматичного розвитку. З цією метою застосовуються лінгвістичні, фізичні та логопедичні вправи. Широкою лабораторією для цих досліджень стали спеціальні школи та дитячі садки Кіровоградщини.

За ініціативи Віктора Федоровича Шмідта – видатного вченого, філософа і економіста було сформовано колектив науковців у галузі медицини, педагогіки, психології, фізичної реабілітації та діагностики і започатковано видавництво 10-томної «Енциклопедії фізичної реабілітації». Під його керівництвом у різних регіонах України зведено найсучасніші екологічно-оздоровчі комплекси, житлові будинки, спортивні та лікувальні споруди. Він є автором основних монографій, у яких поєднується технічна і валеологічна тематика, глибоке проникнення у сферу людських взаємин, інженерної психології. Віктор Федорович став координатором, натхненником об’єднання вчених.
З метою акумуляції та розповсюдження знань із фізичної реабілітації та оздоровлення населення планети, ним створено Євразійський еколого-інвестиційний фонд ЮНЕСКО. Віктор Шмідт є представником Організації Об’єднаних Націй у країнах СНД, експертом у галузі наукових досліджень ЮНЕСКО. Ним створено Науково-дослідний інститут екології, який успішно функціонує у центрально-українському регіоні.

Садовий Микола Ілліч – проректор з наукової роботи, доктор педагогічних наук, професор, керує науковими дослідженнями всіх галузей університету і, зокрема, реабілітації. З його ініціативи створюється на базі факультету фізичного виховання науково-методичний центр реабілітації дітей з дитячим церебральним паралічем. Досліджує проблеми впливу математичних завдань на розвиток калькуляторних можливостей розумово відсталих дітей, зокрема, зокрема лікування акалькулії та цифрового математичного недорозвитку, логіки мислення та посилення пам'яті.

Очолив творчу групу автор проекту, головний редактор, доктор філософії, професор Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, заслужений працівник освіти, кавалер вищих орденів України Григор‘єв Анатолій Йосипович.

Усе життя (понад 40 років) присвятив лікуванню, навчанню та корекції дітей з обмеженими можливостями здоров’я. Вчений організував цикл передач із фізичної реабілітації дітей спеціальних шкіл Кіровоградської області. Під керівництвом професора творчим науковим колективом проведено психолого-педагогічну діагностику та лікування за нозологічними показниками близько 1200 дітей-сиріт і учнів інтернатних закладів. Створено реабілітаційні центри при спецшколах в області – Кіровоградських, Знам’янській, Маловисківській.

А.Й. Григор’євим відкрито Центрально-Українську наукову лабораторію з проблем лікування дітей із особливими потребами, яку він очолює з 1993 року. Анатолій Йосипович керує науково-методичним центром Національної академії педагогічних наук України.